Adem Ramadani - Nëna me një syE në skaj të lagjes një shtëpi
Shumë e vjetër e pa çati
Mrena ni nanë veç me ni fmi
Fukara qysh osht ma zi
Barkun unt kurrë pa e ngi
N’dritë të llamës me gjilpan
Rrin tan natën e shkreta nanë
Teshat djalit ia harrnon
Qysh me qu jetën n’këtë hall
Ej as me vdek as me met gjallë

E kur u rrit djali u bo me dit
Pe shikon nanën kah sytë
Shikon nanën me habi
Pse se paske nanë njanin sy
Nana bani që s’ka ni
S’po don djalin me shti n’mërzi
E kur u bo djali n’shkoll me shku
Shkon ni ditë me vizitu
Kur po hyn djalin me pa
Fillun nxansat me kesh me za
Se nanë e shkretë ni sy s’e ka
Djalit t’fikt veç sa s’i ra
E kur pe ban Zoti aksham
Kthehet djali n’shpi me piskam
Nuk e la gja pa i thanë
Shumë ma mir nanë t’kishe vdek
Ma more ftyrën përjetë
Nana s’pe fol asnji fjalë
Iu ka ngri gjaku n’damar
Zemra flakë don me iu kall
Ej sikur vorba kur merr valë

Ej prej atë ditë prej qati sahati
Nanën djali e ka marr inati
Asnji fjalë mo s’don me ndrrue
S’don me të mo me jetue
Veç sa drita ka ague
U bo gati e u shtrëngue
E la shpinë e paska shkue
T’shkretën nanë pa e përqafue
E la nanën vet me vdek
Ej me kukat si qyqja n’degë

E la nanën e dul n’gjeti
U martu e bleu shpi n’veti
Po i fal Zoti edhe fmi
E po jeton në lumturi
Po ni ditë u prish qetësia
Po cingrron zilja te shpia
Kur po del djali mejherë
Çka me pa nana në derë
Krejt ish tha e krejt ish ter
Djali deshti derën me ia mshel
T’lutna bir derën mos ma mshel
Se kam ardhë për s’fundi herë
Pas shumë kohe menxi t’gjeta
Kom udhëtu shumë kilometra
M’ka marr malli shumë me t’pa
Zemra shkrum bir mu ka bo
Por ai djalë katil ish kanë
Nanën mrena s’don me lanë
Ik moj qorre i paska thanë
Ik se fmin po m’i trishton
Nisi nana n’za me kajt
Menxi kamtë që e kanë majt
U kthy nana në shpi t’vet
Ej n’pleqni t’shkretë pa kërkan met

Ej disa vite kanë kalu
Ni ditë djalit iu kujtu
Hajt t’shkoj nanën me vizitu
Kur pe qel derën me hy
Nuk pe gjan nanën aty
Dul po vet ai në kojshi
Në kojshi po del po vet
Nana moti than t’ka vdek
E u bo e ngrata për rahmet
Veç ni letër la amanet

Ej u kthy djali e n’kasollë t’vjetër
O dal kadal pe qel atë letër
O djali nanës, o biri jem
Vallahi t’kam dasht si shpirtin tem
Ti për mu je kanë bir e vetmja dritë
Me shumë gazep nana ty vet t’ka rrit
Pse ma bon qeshtu nana hiq s’e kom prit
Banma hallall se shumë t’kam pengu
Sa herë para shokëve ty t’kam turpnu
Tash ta kallxoj nana ty ni ndodhi
Kur je kanë i vogel si fmi
Nji ditë me shokë tuj lujt e tuj kcy
Ti e qërrove bir njonin sy
O zemrën nanës be flakë ma ke kall
Me t’pa qashtu s’mujta hiq me bo ballë
A synin tem nana ty ta kom fal
O kur këto fjalë djali po m’i lexon
A lot si shiu be po m’i shkojnë
Pe marrka letrën me dorë po ma prek
Paj me mall tem nana m’paska vdek
Fort u mërzit për nanë tuj kja
Bile n’sahat t’dekes o ta kisha pa
Malli jot nanë krejt tash um myti
Ah t’ishe gjallë nanë s’gaboj për s’dyti
Ah brit të foli djali ni fjalë
Ej s’ta dita kimetin oj nanë
O sa ishe gjallë e

Komentet

21 komente tek teksti i këngës: “Nëna me një sy”
 1. eltina says:

  shummmmmmmmmm shummmmmmmmmm mirrrrrrrrrr
  skam komente ma shum

 2. ilir says:

  kjo kan shum e mir ska komente em ta veq ishalla ska qen ngjarje e vertet se shum ngjarje e tmershme ishalla nana e ti u shku xhenet

 3. labi says:

  Ska fjal ne pergjithsi per kenget qe kendon shum tematik te fort kan ,per za ska koment bylbyl.pa dyshim kjo kang te ban me kajt shum mir veq vazhdo zoti te nimoft metej.

 4. colja says:

  po koment veq vazdho se gjithmon keng kaq te bukura po qet.mua po me pelqejn shum jan shum prekese sidomos kjo kenga nena me nje sy veq vazhdo zoti qoft me ty e me gjith ne.

 5. elis hakaj says:

  nuk di si me e pershkru sa kang e dhimshme sa her qe e ndegjoj me ban te qaj .

 6. sevim islami says:

  kjo eshte nje ilahi shum e dhimbshme dhe cka eshte me e rendesishmja e tregon kete realitet te hidhur qe po ndodh sot tek ne

 7. edona says:

  Nese nuk besoni edhe 10 her me lexu edhe me ngu tekstin i kom emocionet e njejta
  shum po me shtin me kajt:S

 8. edona says:

  e sa per kangen s ka koment shum mire.ishalla dikush mson prejt tekstit

 9. Bejtush Beqiri says:

  Hallall te qoftë Adem po tregohesh shumë besnik ndaj fesë dhe këtij dini Islam Zoti të ruajt ty familjen tënde dhe të gjithë besimtarët musliman kudo që ekzistojnë

 10. edon says:

  shum e mir kanga
  bravo Adem Ramadani
  veq ishalla merr naj kush msim prej ksaj
  e nuk vepron najkush si ky

 11. naim says:

  kenga aferim zeri bilbil po besoj qe ka raste te tilla te ngjarjeve po dasht zoti e mos te ndodhin kesi tragjedish ne ymetin e muhamedit , po le te jet mesim per gjeneratat qe te mos ndodhin raste te tilla .zoti past meshir ne te gjith dhe ty te shperbleft me te mirat e tij.

 12. shkodrani nga ferizaji says:

  valla brravo adem tkoft nese ikoptojn qysh ndodh kjo dhimshiri shum bukur veq mir ishalla shum pom shtin me kajt

 13. lanti says:

  brravo por fejen qe eki adem edhe isigjiroj te gjith muslimatnt ku do qe jen por fejen edhe sa her engoj ket hilai um shtin me kajt

 14. studio says:

  shum tekset preks interpretimi edhe ma i mir
  keshtu qe bravoo

 15. GENTIANA says:

  KJO ESHTE HITORI E VERTET

 16. valdrina says:

  kjo ilahi me bon me qajt sa her e ngoj me plot emocione qe sdi me i pershkru lum ademi qe e ka knu

 17. cani podujev says:

  kjo ilahi eshte shum prekse por ka tekst shum te bukur

 18. ditjona says:

  NO COMENT! Fenomenal ilahi shum e bukur por edhe shum prekse . Te uroj sa me shum fat ty dhe familjes tende. ME RESPEKT : Ditjona Bytyqi

 19. hateme says:

  shuuuuuuuuummmmmmmmmmmeeeeeeee ilahiiii e mireeeee veq vazhdo keshtu numer 1 je Adem Ramadani askush nuk ka ilahii ma e mir se kjo edhe dhimbese eshte edhe tana i kaaa veq vazhdooo ishalla nnuk ka qen ngjarje e vertet edhe shpresoj qe gjeneratat tjerat te marin mesim nga kjo ilahiii ishalla Zoti te shperblen me Xhenet ty edhe te gjith ymetin Muhammed

 20. Aldo Tropojani says:

  Jeeeeeeeeeeeeeeee njish oo adem ramadani jam iii vetmi njeri qe te degjoj ma shum e ma je njish je iii paarritshem sa do kengetare kengetar te dalin ty njeri sta merr kete gja ta dish je ii madh je ii pa arritshem per zotin kam shum rrespekt per ty vetem se ke za byl byl une jam aldo tropojani nga tropoja jetoj ne tirane vetem ty te degjoj rrespekte aldo tropojani kush te shan te ka xhelozi

 21. Besnik says:

  shum ilahi e dhimbshme, qe sa her e degjoj trupi um terqethet.

Komento

Mendimi juaj për këtë këngë dhe tekstin e saj.