Ilir Shaqiri - Erdhi dita e pavarësisëAnembane ushton Jehona Diell i ri
mbi trojet tona rrezet arta mbi fushat kan ra
mblodha sot ne mbreterin time neper shekuj ligjerime
gur mbi gur sot u ben kala

Ref.
Ooo Sot ka fest Kosova gzimi i madh ne zemrat tona
Ooo Sot ka fest Kosova brohorasin malet tona qe ky dielli
Ilirise mbi fushat e arberise erdhi dita e pavarsise trojet t’lashta
t’Dardanise

Ref.
Ooo Sot ka fest Kosova gzimi i madh ne zemrat tona
Ooo Sot ka fest Kosova brohorasin malet tona qe ky dielli
Ilirise mbi fushat e arberise erdhi dita e pavarsise trojet t’lashta
t’Dardanise

Jem lule kuqet e Kosoves jem blerimi i veteTokes
Rrim mbi gjoksin qe ran per liri
Jem lule kuqet e Kosoves jem blerimi i veteTokes
Tymi vjen stolisur me lavdi

Ref.
Ooo Sot ka fest Kosova gzimi i madh ne zemrat tona
Ooo Sot ka fest Kosova brohorasin malet tona qe ky dielli
Ilirise mbi fushat e arberise erdhi dita e pavarsise trojet t’lashta
t’Dardanise

Erdhi dita e pavarsise

ooo toke e mbjellur me plumba dhe I ndezur per shtate trimeri
toke e mbjellur me burra shekuj dhe te rene per liri
zgjohuni o deshmor gzoni e gzoni bashk me ne
Sot atdheu I lashte i shqipeve feston Diten e re

ooo toke e mbjellur me plumba dhe I ndezur per shtate trimeri
ooo tok e mbjellur me burra shekuj dhe te rene per liri

Ref.
Ooo Sot ka fest Kosova gzimi i madh ne zemrat tona
Ooo Sot ka fest Kosova brohorasin malet tona qe ky dielli
Ilirise mbi fushat e arberise erdhi dita e pavarsise trojet t’lashta
t’Dardanise

Komentet

2 komente tek teksti i këngës: “Erdhi dita e pavarësisë”
  1. deshira grajcevci says:

    kjo keng eshte shume e bukur je kengetar shume i mire ilir shaqiri

  2. leonora says:

    tung si jeni kjo kenge me pelqen shume ju dua shume nga leonora jaha

Komento

Mendimi juaj për këtë këngë dhe tekstin e saj.