Parashqevi Simaku - E duam lumturinë(Kur një zog, një pëllumb ne shikojmë
Duam krahë si ata të fluturojmë
Zemra jonë tik e tak kur troket
Me zemrat flet)

Në çdo stinë kudo jenë pranverojnë
Dhe në sy ata mbajnë jetën tonë
Dashurinë, lumturinë e pafund
Me ëndrra shumë

Janë një botë me ëndrra
Janë të vegjël shumë
Mos lëndoni nëna
Syrin e pagjumë

(2x)
Të gjitha do i dhuroja
Kaq të lumtur t’i shikoja
Dhe fëmijët në gjithë globin anembanë

Mos jau prishni lumturinë
Mos jau prekni dashurinë
As kërkush mos ta provojë
Se nënat s’ju lejojnë

Fjala “nënë” kudo në botë
Zgjon në zemra dashurinë
Mirëmëngjes jetës i thotë
Se nëna e lind njërin
Kjo dorë që e tundi djepin
Gjithë botën e sundon ooo…

Mos jau prishni ëndrrat
Janë të vegjël shumë
Mos lëndoni nëna
Syrin e pagjumë

(2x)
Të gjitha do i dhuroja
Kaq të lumtur t’i shikoja
Dhe fëmijët në gjithë globin anembanë

Mos jau prishni lumturinë
Mos jau prekni dashurinë
As kërkush mos ta provojë
Se nënat s’ju lejojnë

Fjala “nënë” kudo në botë
Zgjon në zemra dashurinë
Mirëmëngjes jetës i thotë
Se nëna e lind njërin
Kjo dorë që e tundi djepin
Gjithë botën e gëzon ooo…

Komentet

7 komente tek teksti i këngës: “E duam lumturinë”
 1. minire says:

  bellissima canzone i miei complimenti

 2. fatime says:

  kjo eshte kenga me e mire e te gjitha koherave
  i dedikohet te gjitha grupmoshave sepse nena eshte nene si ne rini ashtu edhe ne pleqeri

 3. gentiana says:

  kjo kenge eshte e shkelqyer,sidomos interpretimi i saj nga kengetarja shume e mire

 4. jona says:

  kjo keng eshte me e mira ne kossovo

 5. jona says:

  kjo eshte kenga me e mire

 6. besmir says:

  une mendojj se kjo kenge asht perfectt se spe kete kenge e kemi kenduar edhe per diten e shkolles dhe kjo kenge ka dal shum mirr super kenga mwe e mir ne rruzullin toksor………..

 7. elkida says:

  Kjo eshte kenga ma e bukur ne tgjithe boten.Ma pelqen shume.

Komento

Mendimi juaj për këtë këngë dhe tekstin e saj.